Koç Allianz Sigorta A.Ş.                                                                                      

Bağlı Olduğu Grup

Allianz Group, Tokio Marine and Fire Insurance Co. Ltd.,

Tarihçe

Gücünü, bir yandan Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından olan Koç Topluluğu'ndan, diğer yandan dünyanın bir numaralı sigorta devi Allianz'dan alan Koç Allianz, sigortacılığın bütün alanlarında faaliyet gösteriyor.
1 Eylül 1923'te İtalya'nın önde gelen sigorta şirketlerinden Riunione Adriatica di Sicurta tarafından Şark Sigorta adıyla kurulan şirketin ünvanı, daha sonra Şark Sigorta T.A.Ş olarak tescil edildi. Kuruluşundan bugüne, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olmanın onurunu taşıyan şirket, yangın ve nakliyat sigortacılığıyla çıktığı yolda, ülke ekonomisinin gelişmesine paralel olarak hizmet yelpazesini çeşitlendirdi. 1950'li yıllarda zorunlu trafik sigortası, kaza ve hayat branşları, 60'lı yıllarda makine montaj branşı faaliyete geçti. 22 Ocak 1974'te Koç Topluluğu'nun bünyesine girmesi, şirket için bir dönüm noktası oldu. 1980'li yıllarda dışa açılan Türkiye'de hızlanan altyapı yatırımlarının güvencesi olan şirket; baraj, otel, santral gibi büyük yatırımların sigortalanmasında tek isim oldu. Aynı yıllarda Türkiye ilk paket sigortası "Tüm Ev", "Özel Emeklilik Sigortası", " Tüm İşyeri Paket Poliçe"uygulamalarıyla tanıştırıldı.
Bu hızlı büyüme, şirketin uluslararası pazarda da dikkat çekmesine yol açtı. 1988'de dünyanın en büyük sigorta devi Allianz ve Japonya'nın en büyük sigorta şirketi Tokio Marine şirkete ortak oldu. Böylece, Allianz'ın dünya pazarındaki konumu, bilgi ve birikimini de bünyesine katan şirket, Türkiye dışında iş yapan yatırımcı ve girişimcilere de uygun çözümler üretmeyi ve sigorta hizmeti sunmayı üstlendi.
20 Mayıs 1991'de hayat ve hastalık sigortası faaliyetlerini aynı ortaklık yapısıyla kurulan Şark Hayat Sigorta A.Ş. adı altında yürüten şirket Türkiye'de ilk "Limitsiz Sağlık Sigortası", ilk çocuğa yönelik "Büyüyen Çocuk Sigortası", ilk "Birleşik Hayat Sigortası", ilk "Özel Bakımlı Yaşam Sigortası" gibi ürünleri Avrupa standartlarında müşterilerine sundu.
1998 yılında Koç Allianz Sigorta A.Ş. ve Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. olarak isim değişikliğine giderek, sigorta çalışmalarını iki ayrı yönetimle yürüten şirketler, 2001 yılından itibaren "Tek elden yönetim " felsefesiyle hizmetlerini sürdürüyor. 21.02.2003 tarihinde Koç Allianz Hayat Sigorta A.Ş. Bireysel Emeklilik Yasası'nın gereksinimiyle adını Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak değiştirdi.

2008'in Nisan ayında, Koç Allianz Sigorta A.Ş ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. olarak, ortaklık yapısında gerçekleşen değişiklikle birlikte Allianz ailesinin üyeleri haline geldi. 7 Ekim 2008 tarihi itibarıyla şirketler, Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. ismi ile faaliyet göstermeye başladı.
 

 

 


Organizasyon Yapısı

Türkiye'nin dört bir yanında 850 acentesi aracılığıyla hizmet veren Koç Allianz, hayat dışı dallarda yüzde 10'luk, hayat ve sağlıkta ise yüzde 13'lük pazar payına sahip. Sigorta sektöründe bütün branşlarda her geçen yıl pazar payını artıran Koç Allianz, Türkiye'de "güvenin" tek adresi olmayı sürdürüyor.
 

Vizyon - Misyon - Değerler
 

İnsan Kaynakları Vizyonumuz; Açıklık, ekip çalışması ve girişimciliği destekleyerek, Koç Allianz'ı Türkiye'de çalışmak için tercih edilen ve çalışanların mutlu olduğu bir Şirket haline getirmek ve bunu sürekli kılmaktır.

İnsan Kaynakları Misyonumuz; İnsan Kaynakları fonksiyonlarının planlanması ve uygulanmasında iç ve dış müşterilerle koordinasyon içerisinde çalışmak.Kişilerin ve işin ihtiyaçlarını karşılamada güvenilir, etkin, açık, samimi, dinlemesini bilen, objektif ve her zaman destekleyici bir takım olmak.
 

Kalite Anlayışı

En düşük tazminattan rekor tazminata kadar "zamanında ödeme"yle sağlanan güvenilirlik, krize dayanıklı sağlam bir mali yapı, çağdaş yaşamın gerektirdiği hizmet çeşitliliği ve sürekli değişen dünyaya uyum sağlayan uzun soluklu bakış açısını, "Müşteri odaklı hizmet" anlayışıyla pekiştiren Koç Allianz, bugün 300 milyon dolarlık prim hacmiyle Türkiye'nin önde gelen sigorta grupları arasında dikkat çekiyor.
 

İnsan Kaynakları Değerlerimiz:

  • İnsana önem vermek,
  • Kurumsal kültürümüzü yaşatmak,
  • Amaç Birliği içinde olmak,
  • İşin gerekleri ile çalışanın ihtiyaçlarını buluşturmak,
  • Gelişime ortam hazırlamak,
  • Çalışma barışını sürdürmek,
  • Arkadaşlığı ve dayanışmayı güçlendirmek,
  • Organizasyonel bütünlüğü sağlamak ve korumak,
  • İlerleyen teknolojiden yararlanmak.

Ulaşım Bilgileri

Bağlarbaşı Kısıklı Cad. No:11 Altunizade 34662 İstanbul

Telefon : (0216) 556 66 66
Faks : (0216) 556 67 77
www.kocallianz.com.tr