Güvenli Yaşam İçin İpuçları

Bazı risklere karşı önlem alabilirsiniz. Bu konuda size bazı önerilerimiz var.

Benzinkolik olmayın

Bu kötü alışkanlıktan kurtulmanın bazı yolları

Lastik basıncı uygun olmalı. İnik tekerler daha fazla sürtünmeye yol açacağından, benzin harcaması da aynı oranda artacaktır.

Fren sisteminizi uygun şekilde kullanın, uygun hızı ayarlarsanız sürekli fren yapmaya ihtiyacınız kalmayacaktır. Araç için uygun olan - tavsiye edilen benzinden kullanın. Periyodik sürelerle yağınızı değiştirin, düşük viskoziteli yağın sıcak motor koşullarında daha iyi akış gösterdiğini bilin. Hava filtresini düzenli olarak değiştirin. Filtre gün ışığı geçirmeyecek duruma gelmiş ise değiştirin. Eğer aracınız zor start alıyorsa, tekliyorsa ve güç kaybı var ise, yakıt filtresi bunun sebebi olabilir. Hava ile olan sürtünmeyi artırmamak için olabildiğince eşyaları araç içinde muhafaza edin.( Bisikletlerin kaputa monte edilmesi, tepe üstü bagaj gibi. Klima sistemini kullanmaya çalışın. Özellikle daha yüksek hızlarda açık pencereler aracın hızını yavaşlatacak ve aerodinamiği etkileyecektir. Olabildiğince sürüş emniyetine uygun hızı yakalayın ve sapma yapmamaya çalışın. Hızın sürekli olarak yükseltilip düşürülmesi benzin tüketimini arttıracaktır.

 Sahte Hasarlar

Sahte Hasarlarla siz de mücadele edin,çünkü;

Sigorta sektörünün en önemli problemlerinden biri olan sahte hasarlar sigorta sektörünün milyarlarca dolar zarara uğramasına neden olmaktadır. Ancak burada zarara uğrayan sigorta şirketleri ile beraber sigortalılar olmaktadır. Sahte hasarlar nedeniyle sigortalılar daha fazla prim ödemek zorunda kalmaktadır. Sigorta şirketleri sahte hasarlara karşı mücadele etmekle beraber sigortalıların desteği olmadan başarıya ulaşmak imkansızdır. Bu nedenle sigortalıların aşağıda belirtilen çok basit önlemleri alması çok önemlidir:

 • Bir kaza geçirdiğinizde derhal sigorta şirketinize haber veriniz.
 • Polis raporunu almayı sakın ihmal etmeyiniz.
 • Diğer sürücünün adını, adresini, ehliyet ve ruhsat bilgilerini alınız.

 Hava Yastıkları

Hava Yastıkları hayat kurtarıyor.

Emniyet kemerleri sürücü ve yolcu için birincil emniyet aracı olmasıyla beraber şiddetli ani çarpmalarda sürücü ve yolcunun direksiyona, ön konsola veya cama çarptığı görülmektedir. Emniyet kemerleri otomobillerin insan güvenliğini sağlayan en önemli unsurları olmaya devam edecek gibi görünmesine rağmen, özellikle önden çarpışmalarda hava yastıkları hayat kurtarıcı olabilmektedir. Çarpışma başlangıcını algılayan sensörler sayesinde hava yastıkları zararsız nitrojen gazı ile saniyenin 1/10'undan daha kısa zaman içinde otomotik olarak doldurulmaktadır. Nitrojen gazı ile dolan hava yastıkları çarpışma anında sürücünün veya yolcunun yaralanmasını önleyebilmektedir.

Ancak, hava yastıklarının emniyet kemerleri ile beraber kullanılması gerektiğinin unutulmaması gerekir.

 Otomobil Hırsızlığı

Otomobil Hırsızlığına Karşı Ne Yapabiliriz ?

Korkutucu bir duygu olsa gerek. Aracınızı park ettiniz ve gerekli olan şeyleri yaptınız. Park etmiş olduğunuz yere geri döndüğünüzde arabanın orada olmadığını gördünüz. Acaba aracı başka bir yere park edip etmemiş olduğunuzu, yoksa park ettiğiniz yerin aslında parka yasak bir yer mi olduğunu ve aracınızın çekilmiş olup olmayacağını düşündünüz. Bütün bunların sonrasında arabanızın gerçekten de çalınmış olduğu gerçeğiyle karşılaştınız.

Gerçekten de istatistiklere bakıldığında büyük şehirlerde araba hırsızlığı her geçen gün artan bir suç. Ve de olaya sigorta açısından bakacak olursak, sigorta ücretini oldukça arttıran bir faktör.

Elbette ki hiç kimse,aracının böyle bir istatistiğin verisi olmasını istemez. Fakat bazı küçük ve yapılması kolay önlemlerle, gerçekten de zarar görmenizi engellemek elinizdedir. Sizin için aşağıda basit ve hala işlevli olan bir dizi önlemleri sıraladık ,

 • 1) Araçtan ayrılırken, camlarınızı ve kapılarınızı kapalı olduğuna ve anahtarların yanınızda olduğuna emin olun.
 • 2) Garajınız varsa, mümkün mertebe aracınızı buraya park edin; yol kenarına ve açık alana park edilen araçlardaki hırsızlık oranının çok yüksek olduğunu asla unutmayın.
 • 3) Çok kısa bir süre içinde olsa, örneğin banka-matikten para çekeceksiniz, asla aracınızı motoru çalışır ve anahtar üstünde bırakmayınız.
 • 4) Eğer bir alarm donanımına sahipseniz her zaman için bu akıllı cihazı kullanınız.
 • 5) Araç içinde görünen yerlere bırakılan değerli eşyalar her zaman için hırsızlığa davetkar bir durum yaratır. Eğer bırakmak zorunda iseniz, bunları araç içinde fark edilmeyecek yerlere koyun ve bunu yaparken çevreden sizi kimsenin görmediğine emin olun.
 • 6) Her zaman iyi aydınlatılmış yerlere park edin.
 • 7) Ev anahtarınızı hiçbir zaman için aracınızda bırakmayın; aracınız çalınmış olsa bile, en azından hırsızın evinizi de soymasına davetiye çıkarmayın.
 • 8) Şehir için de olabildiğince ana cadde ve yakınına park etmeye gayret edin.
 • 9) Direksiyon kilidini kullanın; ucuz, basit ama caydırıcı bir önlemdir.
 • 10) Şehrin bazı bölgeleri, bazı konularda kötü bir nama sahiptirler; aracınızı buralarda park etmemeye özen gösterin.

Araç hırsızlığına karşı mücadele ile otomobil sigortasında herkes için büyük tasarrufların yaratılacağını asla unutmayın .

 Araç Kaçırma

Dikkatli bir araç sahibi olmak, en emniyetlisi.

Gözün her zaman diğerinin üzerinde olsun" her ne kadar eski ve tanıdık bir deyişte olsa ve siz her ne kadar iyi bir sürücü de olsanız, aşağıda belirtilen bazı küçük detaylar her zaman sizi ve sevdiklerinizin yaşamını koruyacaktır.

Her zaman için araç periyodik bakımınızı düzenli olarak yaptırın. Mekanik kontrol, soğutucu üniteler, frenler, kemer, tekerlek ve jantlar, motor yağı, aydınlatma üniteleri ve balatalar her periyodik bakımda kontrol edilmesi gerekli olan kısımlardır. Emniyet kemerinizi araca biner binmez takın, aracı paylaşan diğer kişiler varsa onların taktığına da emin olun. Küçük çocuklar için hazırlanmış özel koltukları kullanın ve bunu emniyet kemeri ile sabitleyin. Bir çok kazada insanların emniyet kemeri sayesinde hayatta kaldığını unutmayın.

Alkollü yola çıkmayın ve alkollü olduğunu fark ettiğiniz sürücülere fazla yaklaşmayın. Alkollü araç kullanan kişileri tanımlayabileceğiniz birkaç küçük detay; yalpalayan, zikzak çizen; sert veya çok yavaş kullanılan araçlar, sert fren kullanımı, trafik ışığını geç farkediş veya umarsamayış. Özellikle hafta sonları gece yarısından sonra bu tür sürücülere çok dikkatli olunuz. Sürüş esnasında, emniyetli mesafe payınızı arttırınız.

Yeşil ışığın oto yarışlarında ki START olmadığını hiç bir zaman unutmayın. Lütfen her ne kadar, geçiş sizin de hakkınız olsa, kontrollü geçiş yapın.

Herkesin aceleyle bir yerlere yetişmeye çalıştığı sabah ve akşam dikkatli ve sabırlı araç kullanın.

Önünüzdeki aracı geçerken, arkanızda ki aracın da sizi sollamadığına emin olun. Bir araç sizi sollarken hafifçe sağa yanaşın ve hızı azaltın . Arkadaki sürücü yanlış bir geçiş denemesi yapıyor olabilir.

 Otomobiliniz Arızalanırsa

Otomobiliniz Seyir Halinde Arızalanırsa

Aracın herhangi bir arızası nedeniyle durmak zorunda kalmanız halinde yapacağınız davranışları bir-iki dakika için düşünmek ileride yaşanabilecek panik durumun oluşmasını önleyecektir. Bu nedenle, arabanızda herhangi bir arıza hissettiğinizde ayağınızı gaz pedalından dikkatlice çekiniz ve ani fren yapmamaya özen gösteriniz. Aynaları kontrol etmek suretiyle aracınızı emniyet şeridine veya güvenli bir ortama çekiniz. Eğer ki aracınız emniyetli bir yerde değil ise veya yol ortasında ise aracınızı derhal terk ediniz ve yardım gelene kadar yol kenarında bekleyiniz. Aracınızın reflektör veya ışıldaklar ile görünür olmasını sağlayın. Gece, ıssız yerlerde arabanızı güvenli yere çektikten sonra araç içinde kalmayı tercih ediniz. Kötü niyetli kişilerin sizin bu zor durumunuzdan yararlanmasını önlemek için şüpheli yardım tekliflerinde polise haber verilmesini rica ediniz.


Misafir Ağırlamak

Misafir ağırlamak zor iştir

İnsanlar sosyal yaşantıları gereği arkadaş ve dostlarını ağırlamakta veya kendileri ziyarete gitmektedir. Arkadaş ve dostluğunuzun uzun süreli olması için size gelen misafirlerinize eğer ki alkollü içki ikram edecekseniz geri dönüş imkanlarını gece başlamadan önce kendi kendinize sorgulayınız. Alkol ikram etmemek veya dozajı aşmamak en iyi çözümdür. Alkol dozajı aşılmış ise, misafirinizi kendi aracı ile yola çıkmasına izin vermeyin, taksi çağırın. Bu imkanlar yok ise dost ve arkadaşınızı o gece sizde misafir ediniz. Trafik canavarı bu arkadaş ve dostlukların doyasıya yaşanmasına engel olmaktadır.

 ABS Fren Sistemi

ABS Fren Sistemi nasıl kullanılmalı.

Özellikle yağışlı havalarda sürücülerin en korktukları şeylerden biri ani fren yaparak aracın kayarak savrulmasıdır. Bu nedenle otomobil kullanmayı öğrenenlere ilk anlatılan hususlardan biri tekerleğin kaygan zemin üzerinde kilitlenerek kaymasını önlemek için frenin pompalanmasıdır. ABS fren sistemi ile insanın yapabileceği bu pompalama sayısından daha fazla sayıda fren pompalaması yapılabiliyor ve her tekerleğe uygun kuvvet uygulanması sağlanıyor. Bu nedenle, ABS sistemli araçta fren yapıldığında fren pedalında hafif vuruşlar hissedilebilir, bu durumda fren pedalından ayağın çekilmemesi gerekmektedir.

 Evinizi Hırsızlardan Korumak

Evinizi Hırsızlardan Korumak için Basit Önlemler

 •  Hırsızlık hadiselerinin çoğu açık unutulan kapı ve pencerelerden olmaktadır. Bu nedenle kendiniz ve sizinle yaşayan diğer kişilerin evden çıkmadan evin kontrol edilmesini adet edinilmesine çalışın.
 •  Anahtarları paspas altı, kapı üzeri gibi yerlerde saklamayınız.
 •  Kapı kilidinizi özenle seçiniz.
 •  Kapı ve pencerelerin sağlam olmasına dikkat ediniz. Aksi halde iyi kapı kilidi pek bir işe yaramayacaktır.
 •  İmalat sırasında, kapı- pencere ile kasa-çerçeve arasında fazla boşluk olmamasına itina gösterilmelidir.
 •  Sürgülü kapı ve pencereler için ayrıca önlem alınmasına dikkat edilmelidir.
 •  Alarm sistemi faydalı olacaktır.
 •  Evinizin aydınlık olmasına dikkat ediniz.
 •  Tatil zamanlarında daha dikkatli davranmalı, tanıdık ve güvendiğiniz bir kişinin siz yokken evi kontrol etmesinde fayda vardır. Gazete gibi kapınıza getirilen hizmetlerin kapı önünde birikmesini önlemek için önceden ilgililere haber veriniz.

 

Detaylı bilgi için Online Sigortacı hizmetimizden faydalanabilir veya 0 212 569 45 45(Pbx) no' lu telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.